Scholarship and Competitions Home Français Links

 

CAC National Greek and Latin Sight Translation Competitions Past Award Winners

 

2009 Award Winners

2009 Sight Translation Competitions, Final Report

Latin Competition for High School Students

  • First prize: Jenny Gu, University of Toronto Schools
  • Second prize: Amy Lu, University of Toronto Schools
  • Third prize: Connie Zhao, University of Toronto Schools
  • Honourable Mention: Benoît Fournier, Collège Jean-de-Brébeuf

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • Equal First : Laura Hare, University of Toronto and Jacob Currie, University of Toronto
  • Equal Third: David Finer, University of Toronto and Nicholas Arrigo, University of Toronto
  • Honourable mentions: Maayan Adar, University of Toronto and Fannie Dionne, Université de Montréal

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • Equal First prize (sharing First and Second): Laura Hare, University of Toronto and Joseph Gerbasi,
    University of Winnipeg
  • Equal Third prize: Geoff Martin, University of British Columbia and Maayan Adar, University of Toronto
  • Honourable Mention: Ralph Neill, University of Waterloo

Senior Latin Competition

  • First prize: Maria S. Miller, University of Toronto
  • Second prize: Alessandro Sisti, University of Toronto
  • Third prize: Samantha Perera, McGill University
  • Honourable Mentions: Margherita Devine, McGill University, Daniel Lévy, Université de Montréal and
    Joseph Stannus, Carleton University

Senior Greek Competition

  • First prize: Elias Georgakopoulos, University of Toronto
  • Second prize: John McCormick, University of Ottawa
  • Third prize: Aron Bojti, University of Toronto
  • Honourable Mentions: Aline Desarzens, Université de Montréal and Warren Huard, McGill University

2008 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Ellen Leask, Waterloo Collegiate
  • 2nd Prize: Hayley Kim, Westdale Secondary School
  • 3rd Prize: Nicholas Arrigo, Toronto French School
  • Honourable Mention: Jeffrey Choi, St. George’s School

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Alexander Kirby (Mount Allison)
  • 2nd Prize: April Ross (Waterloo)
  • 3rd Prize: Nathan Sawatzky (Winnipeg)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Laura Morrison (UBC)
  • 2nd Prize: Liam Easton (Calgary)
  • 3rd Prize: Kristen Koester (Regina)
  • Honourable Mention: Elias Georgakopoulos (Toronto) and Matthew Scarborough (Alberta)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: William Pemberton (Trent)
  • 2nd Prize: Tyler Flatt (Waterloo)
  • 3rd Prize: Maria Miller (Toronto)
  • Honourable Mention: Laura Southcott (Toronto) and Emma Lesser (Toronto)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Maria Miller (Toronto)
  • 2nd Prize: Nathan Sawatzky (Winnipeg)
  • 3rd Prize: Michael Lynn (Western)
  • Honourable Mention: Leon Grek (McGill) and Kevin Ullrich (Brock)

2007 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Zoë Belk (Centennial Collegiate)
  • 2nd Prize: Kind-Ron So (Collège Brébeuf)
  • 3rd Prize: Allegra Fryxell (Centennial Collegiate)
  • Honourable Mention: Jou Glasheen (Bishop Strachan School) and Zesheng Chen (Collège Brébeuf)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Jonathan Weiss (UBC)
  • 2nd Prize: Marc Umba (Université de Montréal)
  • 3rd Prize: April Ross (Waterloo)
  • Honourable Mention: Elizabeth Ferch (Queen’s) and Laurence de Tilly Dion (Université de Montréal)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Leon Grek (McGill University)
  • 2nd Prize: Andrew Cleland (McGill University)
  • 3rd Prize: Ingrid Mourtialon (Université de Montréal)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Emilia Barbiero (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Yuriy Lozynsky (York University)
  • 3rd Prize: Catherine Émond (Université de Montréal)
  • Honourable Mention: Marc Umba (Université de Montréal); Leon Grek (McGill University)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Michael Bonner (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Andrew Murdison (Queen’s University)
  • 3rd Prize: Yuriy Lozynsky (York University)
  • Honourable Mention: Janet Mowat (University of Winnipeg), Nathan Sawatzky (University of Winnipeg)

2006 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Arden Rogow-Bales (Toronto French School)
  • 2nd Prize: Rafael Krichevsky (University of Toronto Schools)
  • 3rd Prize: April Ross (Waterloo Collegiate Institute)
  • Honourable Mention: Rae Desson (Lisgar Collegiate Institute)
  • Honourable Mention: Daniel Owen (St. George's School)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Timothy Riggs (Dalhousie University)
  • 2nd Prize: Catherine Émond (Université de Montréal)
  • 3rd Prize: Jasvinder Pandher (University of Toronto)
  • Honourable Mention: Amelia Hardjasa (University of British Columbia)
  • Honourable Mention: Éloïse Lemay (Université de Montréal)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Rhéa El Housseini (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Stuart Hill (University of Victoria)
  • 3rd Prize: Timothy Riggs (Dalhousie University)
  • Honourable Mention: Zachary Moull (Dalhousie University)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Anthony Laughrane (University of British Columbia)
  • 2nd Prize: Kyle Gervais (Queen's University)
  • 3rd Prize: Jane Burkowski (Queen's University)
  • Honourable Mention: Tristan Thomas William Sharp (University of Victoria)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Catherine Émond (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Zoe Misiewicz (University of Toronto)
  • 3rd Prize: Jane Burkowski (Queen's University)
  • Honourable Mention: Ben Addis (University of British Columbia)

2005 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Danny Yu (St. George's School)
  • 2nd Prize: Ma'ayan Anafi (University of Toronto Schools)
  • 3rd Prize: Jonathan Khaiat (Toronto French School)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Oliver Cheng (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Joseph Stannus (Carleton University)
  • 3rd Prize: Matthew Siebert (University of Winnipeg)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Lindsay Driediger (University of Calgary)
  • 2nd Prize: Catherine Émond (Université de Montréal)
  • 3rd Prize: David Chamberlin (University of Victoria)
  • Honourable Mention: François Lortie (Université Laval)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Stephanie Stringer (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Kevin Lawson (York University)
  • 3rd Prize: Conor Cook (University of Toronto)
  • 4th Prize: Lindsay Driediger (University of Calgary)
  • 5th Prize: Kate Bilkevitch (University of British Columbia)
  • Honourable Mention: Yannick Stafford (Université de Montréal)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Elsa Bouchard (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Brian Marrin (University of Winnipeg)
  • 3rd Prize: Giancarlo Ciccia (University of Toronto)
  • 4th Prize: Tyson Sukara (University of Winnipeg and University of Manitoba)
  • 5th Prize: Guillaume Moreault (Université de Montréal)
  • Honourable Mention: Matthew Siebert (University of Winnipeg)

2004 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Stephanie Hamel (College Saint-Maurice)
  • 2nd Prize: Xiaodi Wu (University of Toronto Schools)
  • 3rd Prize: Alexandre Labelle (Collège Jean-de-Brébeuf)
  • Honourables Mentions: Chen Chen (Markham District High School); Wilson Wong (St. George's School)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Guillaume Moreault (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Brian Marrin (University of Winnipeg)
  • 3rd Prize: Justin St.-Charles (Université de Montréal)
  • Honourables Mentions: Tristan Sharp (University of Victoria); Andrea Lane (Dalhousie University)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Elsa Bouchard (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Jane Burkowski (Queen's University)
  • 3rd Prize: Caitlin Smith (University of Victoria)
  • Honourables Mentions: Matthew Siebert (University of Winnipeg); Victoria Goddard (Carleton University)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Lindsay Gayle Driediger (University of Calgary)
  • 2nd Prize: Philippa Geddie (McGill University)
  • 3rd Prize: Paulette Jenner (Queen's University)
  • 4th Prize: Anthony Laughrane (University of British Columbia)
  • 5th Prize: Andrew Snelgrove (Memorial University of Newfoundland)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Brian Marrin (University of Winnipeg)
  • 2nd Prize: Michael J. Griffin (University of British Columbia)
  • 3rd Prize: Adrial Fitzgerald (University of Toronto)
  • 4th Prize: Philippa Geddie (McGill University)
  • 5th Prize: Stephanie Stringer (University of Toronto)
  • Honourable Mention: Aaron Kelsh (University of Guelph)

2003 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Leon Grek (University of Toronto Schools)
  • 2nd Prize: Tom Carter (Markham District High School)
  • 3rd Prize: Kasper Podgorski (University of Toronto Schools)
  • Honourables Mentions: Nikhil Gandhi (Markham District High School); Nguyeri Trong Tieu (Collège Jean-de-Brébeuf)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Roland Houle (Université Laval)
  • 2nd Prize: James Fleming (Saint Mary's University)
  • 3rd Prize: Lydia Pelletier-Michaud (Université Laval)
  • Honourables Mentions: Jenice Batiffora (University of Winnipeg); Charles Podles (McGill University)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Carmela Penner (University of Manitoba)
  • 2nd Prize: Ryan Topping (University of Winnipeg)
  • 3rd Prize: Svetlana Soldatov (University of Alberta)
  • Honourables Mentions: Riley Kearns (University of Winnipeg); Evelyne Langlois (Université de Montréal)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Matthew Donnelly (University of Toronto)
  • 2nd Prize: James Eastland (University of British Columbia)
  • 3rd Prize: Michael Griffin (University of British Columbia)
  • 4th Prize: Philippa Geddie (McGill University)
  • 5th Prize: Stephanie Stringer (University of Toronto)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Michael Griffin (University of British Columbia)
  • 2nd Prize: Paul Harms (University of Winnipeg)
  • 3rd Prize: Brian Marrin (University of Winnipeg)
  • 4th Prize: Alexander Orwin (University of Toronto)
  • 5th Prize: Edwin Wong (University of Victoria)
  • Honourable Mention: Adrial Fitzgerald (University of Toronto)

2002 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Sai Rupa Vangala (University of Toronto Schools)
  • 2nd Prize: Nikhil Gandhi (Markham District High School)
  • 3rd Prize: Léonid Sirota (Collège Jean-de-Brébeuf)
  • Honourable Mention: Bikrampal Singh Sidhu (University of Toronto Schools)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Jeffrey Green (University of British Columbia)
  • 2nd Prize: Taddy Stzinger (McGill University)
  • 3rd Prize: David Wachsmuth (McGill University)
  • Honourables Mentions: David Lachapelle (Université de Montréal); Edward Moore (University of Victoria)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Brian Morrin (University of Winnipeg)
  • 2nd Prize: Gilles Roy (Concordia University)
  • 3rd Prize: Christopher Gordon (University of Waterloo)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Brian Monteiro (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Christopher Gordon (University of Waterloo)
  • 3rd Prize: Alexander Orwin (University of Toronto)
  • 4th Prize: Jean-Philippe Chartré (McGill University)
  • 5th Prize: Florence Yoon (Dalhousie University)
  • Honourable Mention: Michelle Wong (University of Toronto)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Edward Barham (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Michael James Griffin (University of British Columbia)
  • 3rd Prize: Christine McGill Universityis (University of Waterloo)
  • 4th Prize: James Eastland (University of British Columbia)
  • 5th Prize: Brian Monteiro (University of Toronto)

2001 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Andriei Swidinsky (Centennial Collegiate V.I.)
  • 2nd Prize: Annika Schwarz (Centennial Collegiate V.I.)
  • 3rd Prize: Giselle Gos (The Bishop Strachan School) and Andrew Moller (Centennial Collegiate V.I.)
  • Honourables Mentions: François Arsenault-Hubert (Collège Jean-de-Brébeuf); Attilio Braga (Centennial Collegiate V. I.)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: David Monette (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Paul Harms (University of Winnipeg)
  • 3rd Prize: Andrew Stefanelli (Memorial University)
  • Honourables Mentions: Jean-Philippe Chartré (Université de Montréal); Benoit Malouf (Université de Montréal)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Andrew Stefanelli (Memorial University)
  • 2nd Prize: Mathieu Parent (Université de Montréal)
  • 3rd Prize: Catherine Cleland (Carleton University)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Daniel McCusker (McGill University)
  • 2nd Prize: Luke Bridgewater (University of Calgary)
  • 3rd Prize: Sébastien Rossignol (Université de Montréal)
  • 4th Prize: Victoria Newman (McGill University)
  • 5th Prize: Florence Yoon (Dalhousie University)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Luke Bridgewater (University of Calgary)
  • 2nd Prize: Jim Grant (Queen's University)
  • 3rd Prize: Brian Monteiro (University of Toronto)
  • 4th Prize: Michael Griffin (University of British Columbia)
  • 5th Prize: Daniel McCusker (McGill University)

2000 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: Lu Shih En (Collège Jean-de-Brébeuf)
  • 2nd Prize: Andriei Swidinsky (Centennial Collegiate, Guelph, Ontario)
  • 3rd Prize: Ian Wheeler (Markham District High School)
  • Honourables Mentions: Simon Éthier (Collège Jean-de-Brébeuf); Paul Johnson (St. Michael's College)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Daniel McCusker (McGill University)
  • 2nd Prize: Marie-Claire Beaulieu (Université de Montréal)
  • 3rd Prize: Victoria Neumann (McGill University)
  • Honourables Mentions: Michael Helfield (McGill University); Cyprian Laskowski (University of British Columbia)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Pascale Charlebois (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Lynda Struger (University of Victoria)
  • 3rd Prize: Rajiv Johal (Concordia University)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Jack Mitchell (McGill University)
  • 2nd Prize: Luke Bridgewater (University of Calgary)
  • 3rd Prize: Brent Venton (University of Winnipeg)
  • 4th Prize: Brian Lam (University of Windsor)
  • 5th Prize: Brian Monteiro (University of Toronto)
  • Honourable Mention: Albert Gootjes (McMaster University)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Luke Bridgewater (University of Calgary)
  • 2nd Prize: Jonathan Keathley (Université Laval)
  • 3rd Prize: Albert Gootjes (McMaster University)
  • 4th Prize: Colin Bailey (University of Calgary)
  • 5th Prize: Mark Nugent (University of Victoria)

1999 Award Winners

Latin Competition for High School Students

  • 1st Prize: David Lizoain (University of Toronto Schools)
  • 2nd Prize: Pascal Charbonneau (Collège Jean-de-Brébeuf)
  • 3rd Prize: David Wachsmuth (University of Toronto Schools)
  • 4th Prize: Zyad El-Tagi (Collège Jean-de-Brébeuf)
  • 5th Prize: Michelle Mok (University of Toronto Schools)

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Albert Gootjes (McMaster University)
  • 2nd Prize: Cameron Hawkins (University of Calgary)
  • 3rd Prize: Marie-Hélène Rousseau (Université de Montréal)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Jonathan Keathley (Université Laval)
  • 2nd Prize: Linda Honey (University of Calgary)
  • 3rd Prize: Alexandra Kyritsis (Wilfrid Laurier University) and Guillaume Pinson (Université de Montréal)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Patricia Dutchak (University of Alberta)
  • 2nd Prize: Andrew Rimmington (University of British Columbia)
  • 3rd Prize: Karen Gallot (Université de Montréal)
  • 4th Prize: James Richards (University of Toronto)
  • 5th Prize: Paul Meyer (University of Toronto)
  • Honourable Mention: Chris Eckart (McMaster University)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Katerina Janeteas (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Rebecca Jamin (University of Victoria)
  • 3rd Prize: Paul Meyer (University of Toronto)
  • Honourable Mention: Tim Wray (McMaster University)

1998 Award Winners

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Brendan van Niejenhuis (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Amélie Josselin (University of Ottawa)
  • 3rd Prize: Renaud Gagné (Université de Montréal)
  • Honourables Mentions: Tom Keenan (University of Winnipeg); Jeff Longard (University of Alberta)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Jeff Longard (University of Alberta)
  • 2nd Prize: Karen Gallot (Université de Montréal)
  • 3rd Prize: Chris Eckart (McMaster University)
  • Honourables Mentions: Tim Pettipiece (University of Guelph); Christopher Suon (University of British Columbia)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Tim Hill (University of Alberta)
  • 2nd Prize: Brent Miles (University of Toronto)
  • 3rd Prize: Pam Little (University of Toronto)
  • 4th Prize: George Bevan (University of British Columbia)
  • 5th Prize: Karen Gallot (Université de Montréal)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Renaud Gagné (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Pam Little (University of Toronto)
  • 3rd Prize: Brendan van Niejenhuis (University of Toronto)
  • 4th Prize: James MacHattie (University of British Columbia)
  • 5th Prize: Christine Mitchell (Carleton University)

1997 Award Winners

Junior Latin Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Pascal Delorme (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: James MacHattie (University of British Columbia)
  • 3rd Prize: Christine Wong (University of Toronto Schools)
  • Honourables Mentions: Shelley Reid (University of British Columbia); Martin Sirois (Université de Montréal)

Greek Junior Competition
Recipients of the Margaret H. Thomson Prizes

  • 1st Prize: Janette Auer (Brock University)
  • 2nd Prize: Christine Mitchell (Carleton University)
  • 3rd Prize: Katina Janateas (University of Toronto)
  • Honourables Mentions: André Gonciar (University of Ottawa); Dejan Jankovic (Carleton University)

Senior Latin Competition

  • 1st Prize: Jonathan Tracy (University of Toronto)
  • 2nd Prize: Melanie Williams (McMaster University)
  • 3rd Prize: Kevin Wilkinson (University of British Columbia)
  • 4th Prize: Paul Meyer (University of Toronto)
  • 5th Prize: Karen Gallot (Université de Montréal)

Senior Greek Competition

  • 1st Prize: Martin Sirois (Université de Montréal)
  • 2nd Prize: Jonathan Tracy (University of Toronto)
  • 3rd Prize: Alexandra Harthel (McGill University)
  • 4th Prize: Emmanuel Bourbouhakis (Concordia University)
  • 5th Prize: Paul Meyer (University of Toronto)

Top      
Pied de page

© Société canadienne des études classiques / Classical Association of Canada Contact